Drewniane biblioteczki, skrzynie i kufry

Kto z nas nie marzył o tym, aby w domu mieć stylową biblioteczkę z książkami? Ten element wystroju mieszkania miał zapewnić podziw gości, a jednocześnie cieszyć oko swojego właściciela. Szczególnie pożądane były zawsze biblioteczki drewniane, ponieważ dodawały większego prestiżu. Ważne, aby drewno, z którego wykonana jest biblioteczka było trwałe i mocne, ponieważ nigdy nie wiadomo ile książek będzie musiało „udźwignąć”. Najlepiej jest zakupić więc mebel sosnowy lub dębowy.

Charakterystyczną cechą każdej biblioteczki jest przeszklona szyba, za którą można obserwować ukryte w jej wnętrzu grzbiety książek. Niestety dzisiaj sztuka czytania książek pomału zanika, dlatego domowe biblioteczki coraz częściej zamiast „dźwigać” opasłe tomy książek, stają się przechowalnią dla innych przedmiotów, np. ceramicznych figurek o różnych kształtach.

Podobnie, jak biblioteczki, które coraz rzadziej można spotkać w naszych domach, zanika też zwyczaj trzymania w domu kuferków i skrzyń, które dawniej zajmowały ważne miejsce w każdej izbie. Trzymano je tuż przy łóżkach, aby można było schować w nich pościel, lub przy szafach, żeby móc pochować w nich ubrania. Nawet Panny Młode trzymały w nich zwykle swój posag. Obecnie, w przeciętnym domu trzyma można je znaleźć przede wszystkim na strychu wśród innych starych „rupieci”.

Dzisiaj, mimo że kufry i skrzynie zdobią raczej wnętrza rustykalne, to nadal można cieszyć się ich obecnością. Trzeba dodać, że te niepozorne elementy wyposażenia mieszkania są idealnym materiałem do pracy. Otóż odpowiednio odnowione mogą pięknie komponować się w każdym rodzaju wnętrza. Najczęściej odnawia się je malując. Bardzo modnym trendem ostatnich lat jest malowanie takich elementów w różnokolorowe, olbrzymie kwiaty lub motywy roślinne.